1 2 3

Skrzynie dwusprzęgłowe - raport

Porównanie skrzyni dwusprzęgłowych

Naprawiać skrzynię automatyczną

Naprawiać skrzynię automatyczną czy wymieniać na używaną?

Prawda i mity o typach olejów do

Prawda i mity o typach olejów do automatycznych skrzyni biegów

Prawo jazdy na auto ze skrzynią manualną czy automatyczną?

Dodano: 29 Paź 2012 o godz.00:00
manual czy automat?
manual czy automat?

Na początku warto nadmienić iż przez ostatnie lata różnica między ilością aut sprzedawanych w Europie a tymi w Stanach Zjednoczonych była znaczna. Oczywiście chodzi tu o rodzaj skrzyni biegów. W USA ponad 90 % aut poruszających się po drogach jest wyposażonych w automatyczne skrzynie biegów. W Europie zaś te proporcje są odwrotne. Na szczęście czasy się zmieniają i na naszym kontynencie coraz więcej osób przekonuje się do automatu. Przecież jeśli komuś nie odpowiada jazda autem ze skrzynią manualną zawsze może przesiąść się do samochodu z automatem. Jak to się ma do naszego przyszłego prawa jazdy. Poniżej przedstawimy zalety i wady prawa jazdy na samochód z automatyczną skrzynią biegów.

ZALETY

Niewątpliwie jedną z zalet jest dość wysoki komfort podróżowania. Przy prowadzeniu samochodu ze skrzynia manualną mamy poczucie, że to my panujemy nad autem. Może coś w tym jest. Wszystko sprowadza się do tego, czy jazdę danym samochodem traktujemy jako obowiązek czy przyjemność. Natomiast jest wielu kierowców, którzy po pierwszej próbie jazdy autem z automatem stwierdziło, że już nie chce wracać do auta ze skrzynią manualną.

Moment ruszania z miejsca też jest łatwiejszy niż z manualem. Odbywa się to za pomocą lekkiego wciśnięcia padełu gazu. Gdy ustawimy drążek na tryb D (Drive) i w momencie nie trzymania nogi na hamulcu, samochód jedzie z minimalną prędkością. To ma taki skutek, że stojąc na wzniesieniu i ruszaniu auto nie stoczy się nam do tyłu – zdejmujemy nogę z pedału hamulca i przenosimy na pedał gazu. Jest jeszcze tryb P (Parking – służy do uruchamiania kół; używa się go w momencie dłuższych zatrzymań lub postojów).

Kolejną zaletą jest to, że auto nie zgaśnie nam ani podczas ruszania ani przy ostrym hamowaniu. Nie będzie sytuacji w której auto będzie na zbyt wysokim biegu. Automat sam sobie wybierze odpowiedni bieg i jeśli zajdzie taka potrzeba zredukuje go lub zmieni na wyższy.

Zaletą podczas jazdy jest większa jej swoboda. Nie musimy skupiać się na zmianie, redukcji biegów podczas wykonywanych manewrów na drodze. Czyli zostaje nam skupienie się na drodze, musimy dostosować prędkość do panujących na drodze warunków, trzymać kierownicę czy zachować odpowiedni odstęp za samochodem za którym jedziemy. W tym wypadku samochód z automatyczną skrzynią biegów jest dobrym rozwiązaniem dla ludzi, którzy mają problem z koordynacją wielu ruchów na raz.

Rozwiązanie jakim jest automatyczna skrzynia biegów to rozwiązanie umożliwiające prowadzenie samochodu osobom, które przy skrzyni manualnej nie mogłby by wykonywać tej czynności. Chodzi to przede wszystkim o osoby niepełnosprawne z dysfunkcją kończyn, czasem nawet dwóch. Ale również mamy na myśli osoby z różnego rodzaju schorzeniami kości, reumatyznmu którym lewa noga męczy się podczas jazdy z powodu nieustającej potrzeby wciskania pedału sprzęgła. I tu pojawia się pytanie czy chcemy jeździć i cierpieć z bólu czy warto rozważyć zakup auta z automatyczną skrzynią biegów.

W dzisiejszych czasach praktycznie każda marka samochodów posiada w swojej ofercie modele, które wyposażone są w automatyczną skrzynię biegów. Można wybrać spośród aut od najmniejszego segmentu A aż po największe limuzyny.

W przeszłości automaty były powolne, czasem podczas zmiany biegów trzęsły cały samochodem. Dzisiejsze, nowoczesne automatyczne skrzynie biegów, choćby dwusprzęgłowe są co prawda kosztowne, ale nie cechuje ich już żadna z bolączek tradycyjnych automatów, tj. zużycie paliwa czy słabe osiągi. Wręcz przeciwnie, auta wyposażone w przekładnie typu DSG (grupa Volkswagena) czy Powershift (Ford) są o wiele szybsze a co ważne spalają mniej paliwa, niż porównywalne auta ze skrzyniami manualnymi.

W czasie kursu na prawo jazdy, praktycznie wszyskie godziny nauki praktycznej poświęcone są na jazdę. Przyszły kierowaca nie traci czasu na naukę ruszania, zmiany biegów – czy to na wyższe czy ich redukcję podczas hamowania.

Egzamin państowy kursant zdaje na tym samym aucie, na którm uczył się jeździć. Odchodzi więc stres, który związany jest ze zmianą i nieznajomością nowego modelu auta.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów z dnia 27 października 2005 r. (Dz. U. Nr 217 poz. 1834 z 2005 roku) osoba ubiegająca się o prawo jazdy kat. B ma prawo zdawać praktyczny egazamin państwowy samochodem wyposażonym w automatyczną skrzynię biegów, pod warunkiem, że dostarczy taki pojazd we własnym zakresie. Pojazd ten musi spełniać warunki, w tym wyposażenie, dla pojazdu przeznaczonego dla nauki jazdy i egzaminowania. Wytyczne zawarte są w wyżej wymienionym rozporządzeniu.


Co jest bardzo istotne, że przy chęci posiadania prawa jazdy na samochód ze skrzynią manualną będziemy musieli ponownie zapisać się na egzamin praktyczny. Bez konieczności zdawania teorii i przechodzenia dodatkowego kursu. Ponieważ prawo jazdy, które posiadamy upoważnia nas tylko do jazdy samochodami wyposażonymi w skrzynie automatyczne. Po pomyślnym egzaminie w nasze prawo jazdy będzie wpisany kod "78", oznaczający posiadanie uprawnień do prowadzenia aut tylko i wyłącznie z automatem. Czyli robicie urawnienia na manualu (jeździcie manualem i automatem), na automacie (jeździcie tylko na automacie).

WADY

Wadą jest to, że legalnie nie można się poruszać autem wyposażonym w manualną skrzynię biegów. Do tego potrzeba zdać dodatkowy egzamin, o którym mowa wyżej.

Ewentualne koszty naprawy automatycznej skrzyni biegów są znacznie wyższe niż w przypadku skrzyni manualnej. W automatach usterki zdarzają się częściej, pownieważ posiadają o wiele bardziej skomplikowaną konstrukcję niż skrzynie manualne.

Wiele osób może stwierdzić, że skrzynia automatyczna jest poprostu nudna. Oczywiście większość nowoczesnych automatów ma tryb manualnej skrzyni biegów, ale odbywa się to tylko przez lekkie trącenie drążka zmiany biegów lub za pomoca łopatek przy kierownicy. Tu istotną kwestią jest czy jesteśmy zwolennikami ostrej, sportowej jazdy czy bardziej nastawieni na komfort i spokój podczas jazdy.

Jak widać wybór zdawać egzamin na prawo jazdy na auto ze skrzynią manualną czy automatyczną wcale nie jest prosty. Mimo, że jest dużo argumentów przemawiających na korzyść automatów. Jednakże należy pamiętać, iż mimo mody jaka zapanowała na przekładnie automatyczne, nadal jeszcze w Polsce większość aut posiada i jest oferowanych ze skrzynią manualną. Więc może zanim podejmiecie decyzję odnośnie skrzyni może warto na początek spróbować jazdy samochodem ze skrzynią manualną i ze skrzynią automatyczną. Wówczas podjęta decyzja będzie bardziej przemyślana.

Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się.

zobacztakże

07 Wrz 2016 o godz.07:57

Wpływ glikolu na awarię skrzyni.

15 Gru 2014 o godz.15:39

Naprawiać skrzynię automatyczną czy wymieniać na używaną?

15 Gru 2014 o godz.15:10

Prawda i mity o typach olejów do automatycznych skrzyni biegów

08 Lip 2013 o godz.18:04

Automatyczna skrzynia biegów DP0 (AL4)

Myjnia ręczna Pomysł na biznes Australia Umieść tutaj swoje logo i zwiększ sprzedaż
Marka Wybierz producenta samochodu.
Znajdź skrzynię biegów Model samochodu Wybierz z dostępnych modeli.
Model skrzyni Wpisz numer szukanej skrzyni.